Ekonomi

Rusya tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına onay verecek

Rusya’nın Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği Ukrayna’dan tahıl ve öteki tarım eserlerinin Karadeniz’de ihracatına müsaade veren ve dünya besin pazarı için hayati ehemmiyette akış sağlayan ‘Tahıl Koridoru’ mutabakatının uzatılmasını kabul edeceği belirtiliyor.

Bloomberg’e konuşan bilgi sahibi kaynaklara nazaran Rusya 19 Kasım’da sona erecek mutabakatın yenilenmesine müsaade verecek. Kaynaklar Rusya’nın uzatma karşılığında muahedeye yeni bir husus yahut farklı bir detay eklenmesini talep edip etmediğine dair yorumda bulunmadılar.

Anlaşmayı İstanbul’dan yürüten konseyin sözcüsü şu kademede onaylanacak ya da duyurulacak bir gelişme yaşanmadığını kaydetti.

İlk muahede 19 Kasım’da sona erecek

Temmuz ayı sonlarında Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla imzalanan özgün muahede Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde ülkenin limanlarının abluka altına alması sonrası Ukrayna’dan deniz yoluyla yapılan ihracatın tekrar canlanmasını sağlamıştı.

Cumartesi günü sona erecek olan birinci muahede 120 gün için imzalanmıştı. Mutabakat taraflardan birinin mutabakattan çekilmek ya da değişiklik istemediği sürece 120 günlük yeni bir uzatma yapılmasını öngörüyor.

Orijinal mutabakata paralel olarak BM, Rus besin ve gübrelerinin engellenmeden ihracatını sağlamaya yardımcı olma kelamı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu