Haber

Rusya kıtalararası balistik füze denedi

Rusya’nın “gelişmiş” kıtalararası balistik füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiği açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan salı günü yapılan açıklamada, “muharebe ekibinin, Kapustin Yar test sahasında karadan mobil fırlatma ile kıtalararası balistik füzeyi başarıyla fırlattığı” kaydedildi. Açıklamada, eğitim başlığına sahip füzenin Kazakistan’daki Sary-Shagan eğitim alanını fabrikasyon olması amaçlanan bir hassasiyetle vurduğu belirtildi.

Füze testi, Rusya’nın ABD ile yaptığı son nükleer silah kontrol anlaşmasına katılımı askıya almasıyla aynı zamana denk geldi.

Ukrayna’nın işgalinden bu yana Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın tehdit edilmesi halinde nükleer silah kullanabileceği konusunda üstü kapalı uyarılarda bulunuyor.

Sözleşme, katılımı askıya aldı

Şubat ayının sonunda Putin, nükleer stokların Rusya ve ABD tarafından sınırlandırılmasını ve karşılıklı kontrolünü düzenleyen Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (New START) katılımı askıya aldığını duyurdu.

Putin ayrıca komşu ve müttefik Beyaz Rusya’da taktik nükleer silahlar konuşlandıracağını duyurdu. Rusya’nın her iki eylemi de NATO tarafından kınandı.

Salı günkü fırlatmada kullanılan füzenin türü açıklanmazken, Savunma Bakanlığı tatbikatın amacının “kıtalararası balistik füzelerin gelişmiş savaş ekipmanlarını test etmek” olduğunu kaydetti.

Açıklamada, “Bu fırlatma, yeni stratejik füze sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılan devre tasarımının ve teknik çözümlerin uygunluğunun teyit edilmesini mümkün kıldı” denildi.

Putin’in Sarmat füzesi hazır mı?

Rusya ayrıca yeni bir tür kıtalararası balistik füze konuşlandırmaya hazırlanıyor. Putin, Sarmat füzesinin yıl sonuna kadar hazır olacağını açıklamıştı. ABD ise söz konusu füzenin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir testte başarısız olduğunu açıklamıştı.

Batılı analistler tarafından “Şeytan 2” olarak adlandırılan Sarmat, birden fazla nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip ve Putin’in “yenilmez” olarak nitelendirdiği Rusya’nın yeni nesil füzeleri arasında yer alıyor.

AFP/GY,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

selcukluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu