Teknoloji

Europa Universalis 4’te Osmanlı İmparatorluğu Tartışması!

Dünyanın en iyi bilinen strateji oyunlarından biri Europa Universalis IV Garip bir gelişme oldu. Oyuncular Osmanlı yüzünden akıllarını yitirme noktasına geldiler. Çünkü Osmanlı’yı tüm özellikleriyle buluşturan oyun” egemenlik Genişletme paketi yayınlandığından beri oyundaki tüm kararlılık değişti. Sizi her zaman kahkahalara boğacak bu gelişmeye gelin daha yakından bakalım.

Europa Universalis IV’ün Hakimiyeti genişleme paketi geçen hafta yayınlandı. Osmanlı İmparatorluğu da bu genişleme paketi ile tamamen oyuna dahil oldu. Ancak Osmanlı İmparatorluğu döneminde” Beylerbeyliği” sistemi, Osmanlı’nın büyük bir hızla yükselmesine neden oluyor. Hal böyle olunca Osmanlı İmparatorluğu’na karşı gelmeye çalışan oyuncular hiçbir şekilde güç gösteremezler.

Doğu Avrupa’da veya Asya’da hiçbir ülke Osmanlı’nın gücüne karşı koyamaz!

Yukarıda, “trisolarian” adını kullanan oyuncu 1444 ile 1517 arasında genişlediğini görüyorsunuz. Reddit’te paylaşılan görselin dünya rekoru olduğuna inanılıyor. Bunun sebebi ise Beylerbeyliği sistemidir. Zaman geçtikçe Osmanlı’nın gerçek hayatta kullandığı bu sistem sadece Osmanlı Devleti’ne uygulandı. avantaj sağlamak , trisolar rekorunu kırdı. Peki Beylerbeyliği sistemi oyunu nasıl etkiler?

Europa Universalis IV’te Osmanlı Beylerbeylik sistemi özerk vasallar olarak tanımlanır. Zaman geçtikçe topluluklar savaşmadan, çatışmaya girmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelirler. Üstelik bu süreçte Osmanlı Devleti’ne ek kaynaklar sağlanmaktadır. Savaşmayan, isyan etmeyen ve diplomatik çıkarlara karışmayan topluluklar, destek dışındahiçbir şey yapmıyorlar.

Oyuncular çıldırmış!

Paradox Interactive’e yönlendirilen Europa Universalis IV: Domination’ın Steam sayfası ve Reddit’teki tartışma başlığı eleştiri dolu . Bu eleştirilerin birleştiği ortak nokta, Osmanlı İmparatorluğu’nun çok güçlü (overpowered – op) olduğudur. Hal böyle olunca genişleme paketindeki Beylerbeyliği sistemi kaldırılması istendi . Ama bu tarihi gerçeklere de aykırıdır. Geliştirici grubun neler yapacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz…

haber-guzelbahce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu