Haber

ABD arama kurtarma ekipleri ülkelerine döndü

Türkiye beyin sarsıntısı felaketiyle uğraşıyor…

Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarına katılan yabancı ekipler, ülkelerine dönmeye devam ediyor.

ABD Ulaştırma Komutanlığı (USTRANSCOM), ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) ve ABD Avrupa Hava Kuvvetleri ile uyum içinde 159 Kentsel Arama ve Kurtarma (USAR) çalışanı, 12 askeri çalışma köpeği ve yaklaşık 77 ton özel ekipman taşıyan iki ABD Hava Kuvvetleri C-17’si Kuvvet (USAFE). Globemaster III uçağı ABD saatiyle gece saatlerinde başkent Washington’a indi.

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Murat Mercan karşıladı

Yaklaşık 12 gün boyunca deprem bölgesinde enkaz altında arama kurtarma çalışmaları yürüten ekibi, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Murat Mercan ve ailesi karşıladı.

“Bu zor durumda bile bize misafirperverlik gösterdiler”

Birçok yüksek riskli enkaz üzerinde çalıştık. Çok sayıda insanı enkazdan çıkarmayı başardık. Bu zor durumda bile Türkiye halkı misafirperverliğini kaybetmedi ve bize ilgi gösterdi.

“Şartlar çok zordu”

Adıyaman’daki arama kurtarma çalışmalarına katılan Andrew Johnson, şunları söyledi:

Bir sürü enkaz vardı. Bunu izlemek, aile üyelerini, evini kaybetmiş insanları görmek beni duygulandırdı. Koşullar çok zordu. Sabahtan akşama kadar, bazen eksi 20 derecede, yağmurda ve karda hayat kurtarmak için enkaz üzerinde çalıştık.

bahce-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu